Посочените по-долу произведения са според класа, в който ще бъде ученикът през новата учебна година. Приятно четене!

За 2 клас
1.“Български народни приказки”
2.“Приказен свят” – А. Каралийчев
3.“Ние, врабчетата” – Й. Радичков
4.“Приказки” – Х. К. Андерсен
5.“Пипи Дългото чорапче” – А. Линдгрен
6.“Мечо Пух” – А. Милн
7.“Басни” – Езоп
8.“Приказки по телефона” – В. Петров
9.“През води и гори” – Е. Станев

За 3 клас
1.“Романи за деца” – Е. Кестнер
2.“Карлсон, който живее на покрива” – А. Линдгрен
3.“Приключенията на Лукчо” – Дж. Родари
4.“Маугли” (“Книга за джунглата”) – Р. Киплинг
5..“Том Сойер” – М. Твен
6.“Приключенията на Хъкълбери Фин” – М. Твен

За 4 клас
1.“Стихотворения” – П. Р. Славейков
2.“Апостолът в премеждие” – Ив. Вазов
3.“Ян Бибиян” – Е. Пелин
4.“Приказки” – Н. Райнов
5.“Приказки” – Св. Минков
6.“Приказни приказки” – Е. Станев
7.“Български народни приказки” – А. Каралийчев
8.“Меко казано” – В. Петров
9.“Веселите приключения на барон Мюнхаузен” – Г. Бюргер
10.“Хвърчащата класна стая” – Е. Кестнер
11.“Емил от Льонеберя” – А. Линдгрен
12.“Деца играят вън” – Г. Дюлгеров
13.“Мери Попинз” – П. Травърс

За 5 клас
1.Старогръцки митове и легенди - адаптирани за деца варианти
2.“Скандинавски легенди”
3.“Библейски мит за сътворението”
4.“Св. Георги и ламята” – народна легенда
5.“Български народни приказки”
6.“Приказки” – Шарл Перо
7.“Приказки” – Братя Грим
8.“Приказки” . Х. К. Андерсен
9.“Най-справедливият” – Е. Пелин
10.“Български народни песни” (“Славки си рожба не трае”, “Събра
Марко 30 юнаци”, “Ой, Еньо, Еньо, ергеньо”, “Рано ми ранил
Димитър”, “Ела се вие, превива”, “Снощи се дете родило”, “Два са
бора ред поредом расли”, “Бил се Марко с турци еничери”, “Даваш
ли, даваш, балканджи Йово” и др.)

За 6 клас
1.“Български народни песни”
2.“Приключенията на Том Сойер” . М. Твен
3.“Янко Музиканта” – Х. Сенкевич
4.“Хайдути”, “Хаджи Димитър” и др. стихотворения от Христо
Ботев
5.“Под игото” – Ив. Вазов
6.“Иде ли” – Ив. Вазов
7.“Бай Ганьо” – А. Константинов
8.“Луд гидия”, “Неразделни” и др. стихотворения – П. Славейков
9.“По жътва”, “Нане Стоичковата върба” и др. разкази от Е. Пелин
10.“По-малката сестра”, “Серафим” и др. разкази от Й. Йовков
11.“Задната къща” – Ане Франк
12.“Дъждовен влак” – Й. Радичков

За 7 клас
1.“Маминото детенце” – Л. Каравелов
2.“На прощаване” и др. стихотворения от Хр. Ботев
3.“Опълченците на Шипка” – Ив. Вазов
4.“Немили-недраги” – Ив. Вазов
5.“Една българка” и др. разкази от Ив. Вазов
6.“Българският език” и др. стихотворения от Ив. Вазов
7.“До Чикаго и назад” – А. Константинов
8.“Ангелинка”, “Напаст божия” и др. разкази от Е. Пелин
9.“Юноша” и др. стихотворения от Хр. Смирненски
10.“По жицата”, “Скитник” и др. разкази от Й. Йовков
11.“Горещо пладне” – Й. Радичков
12.“Пръстен” – В. Ханчев

За 8 клас
“Диви разкази” – Н. Хайтов
“Преди да се родя” – И. Петров
“Стихотворения” – Д. Дебелянов
“Стихотворения” – Е. Багряна
“Стихотворения” – Н. Лилиев
“Приказка за стълбата”, “Стихотворения” – Хр. Смирненски
“Дамата с рентгеновите очи” – Св. Минков
“Стихотворения” – Н. Вапцаров
“Крадецът на праскови” – Е. Станев
“Нежната спирала” – Й. Радичков
“Поеми” – В. Петров
“Бариерата”, “В един есенен ден по шосето” – П. Вежинов

За 9 клас
Старогръцки митове и легенди
“Илиада” – Омир
“Прикования Прометей” – Есхил
“Антигона” – Софокъл
Библия (Стар завет, Нов завет)
Старобългарска литература (сборник)

За 10 клас
“Декамерон” – Бокачо
“Дон Кихот” – М. Сервантес
“Хамлет” – Шекспир
“Тартюф” – Молиер
“Робинзон Крузо” – Д. Дефо
“Граф Монте Кристо” – А. Дюма
“Дядо Горио” – Балзак
“Шинел” – Гогол
“Бел Ами” – Мопасан
“История славянобългарска” – П. Хилендарски
“Изворът на Белоногата” – П. Р. Славейков
“Стихотворения” – Д. Чинтулов
“Българи от старо време” – Л. Каравелов
“Криворазбраната цивилизация” – Д. Войников

За 11 клас
“Стихотворения” – Хр. Ботев
“Епопея на забравените”, “Стихотворения”, “Разкази”, “Под игото” – Ив. Вазов
“Бай Ганьо”, фейлетони – А. Константинов
“Епически песни”, “Сън за щастие” – П. Славейков
“Стихотворения” – П. Яворов
“Разкази”, “Гераците” – Е. Пелин
“Стихотворения” – Д. Дебелянов

За 12 клас
“Стихотворения” – Хр. Смирненски
“Септември” – Г. Милев
“Стихотворения” – А. Далчев
“Стихотворения” – Е. Багряна
“Разкази” – Й. Йовков
“Стихотворения” – Н. Вапцаров
“Железният светилник” – Д. Талев
“Тютюн” – Д. Димов
“Антихрист” – Е. Станев
“Цената на златото” – Г. Стоев
“Време разделно” – А. Дончев
Последно модифициране: понеделник, 29 май 2017, 14:33